08 Aralık 2019
  • Trabzon12°C

ERKAN OCAKLI’NIN HAYATI KİTAPLAŞTI

AHMET SARAÇ

21 Kasım 2019 Perşembe 11:03

   Halk müziğine Karadeniz ağzıyla okuduğu türkülerle hizmet veren Maçkalı Erkan Ocaklı’nın ölümünün 11. yıldönümünde kendisini rahmetle anıyoruz. 16 Kasım 2008 yılında, 59 yaşında aramızdan ayrılan Ocaklı bugün yaşasaydı 70 yaşında olacaktı. Yeri doldurulamayacak bir sanatçıydı. Allah mekanını cennet eylesin.
  Erkan Ocaklı, 1970’li yıllarda İstanbul’da üniversiteye başladığı sırada çıkardığı plaklarla Karadeniz’i kasıp kavurmuş, ölümüne kadar sadece kendisine ait olan 376 olmak üzere 500’ün üzerinde eser plaklara ve bantlara okumuştur. Sinema dünyasına da 7 film kazandırmıştır. 
  Erkan Ocaklı Trabzon türkülerini bağlamayla ilk okuyan sanatçı olması dolayısıyla sesinin de çok güzel oluşuyla halkın gönlünde taht kurmuştur. Eminem macerası yıllarca dillerden düşmemiştir. İlk plağı Tara Saçını Tara olan Ocaklı’nın ikinci plağı Oy Emine’mdir. İlk filmi de yine Oy Emine’m filmidir.
Erkan Ocaklı için Maçka ve Trabzon bir şeyler yapması gerekiyor. Ben diyorum ki,  Maçka’ya heykeli dikilmeli, yine Maçka’ya veya Trabzon’a Erkan Ocaklı müzesi kurulmalı. 
  Özellikle Mavi Karadeniz Televizyonu filmlerini Kültür Bakanlığı’ndan alarak yayınlamalı. Bu filmleri çok merak eden insanlar var. Halkın bu beklentisini gidermek Mavi Karadeniz Televizyonuna düşüyor. 
Trabzon Yazarlar Birliği Başkanı olan Maçkalı Yazar Mustafa Durmuş, 2016 yılından beri üzerinde çalıştığı Erkan Ocaklı kitabının sonuna gelmiş durumda. 384 sayfa olan kitap tamamen renkli olarak şuan baskı aşamasında. 
Kitabın yazarı Durmuş kendi üzerine düşeni yapmanın mutluluğu içinde olduğunu belirterek,  “Erkan Ocaklı için ne yapsak azdır. Biz arkadaşların da desteğiyle hayatını kitap yaptık.  Trabzon’da bir sanatçının hayatının kitaplaştırılması bir ilktir. İnşallah bir gün Erkan Ocaklı’nın hayatının filmi de çekilir. ” dedi. Mustafa Durmuş doğru söylemiş. Bence de Erkan Ocaklı bunu hak ediyor. 
KTÜ Atatürk Kültür Salonunda 27 Kasım akşamı saat 18.00-22.00 arası Mavi Karadeniz Televizyonunun da canlı yayın yapacağı Erkan Ocaklı’yı anma ve kitabını tanıtma programı düzenlendi.
  Kitaba baskı aşamasında büyük destek veren Maçkalı Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve kitabın yazarı Mustafa Durmuş’un birlikte hazırladığı gecede Adnan Yılmaz, Volkan Konak,  İbrahim Can, Yusuf Cemal Keskin, Zeynep Başkan, Onay Şahin, Cengiz Selimoğlu ve daha birçok sanatçının sahne alarak Erkan Ocaklı türküleri okuyacakları belirtildi. Gecede ayrıca Erkan  Ocaklı’nın kitabı geceye katılanlara bedava dağıtılacak. Böyle bir programın ileri bir tarihte İstanbul’da da yapılacağı belirtildi.
  Benim de yazılarımla katkıda bulunduğum bu eserin ortaya çıkmasında her kimin emeği geçmiş ise ALLAH razı olsun. Bundan sonra da bu kültüre hizmet etmiş sanatçılarımızın da hayatı kitaplaştırılmalıdır.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.