22 Eylül 2019
  • Trabzon16°C

KAŞÜSTÜ’NDE YAPILACAK KAVŞAK SORUNU ÇÖZMEZ!

Yerelde; yazılacak, eleştirilecek o kadar çok konu var ki…l

Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!

21 Ocak 2016 Perşembe 06:47

Ara sıra ‘yer- kulak’ köşesine de katkı yaparım. Okurlardan gelen bilgileri, haberleri değerlendiririm. Gördüğüm, yaşadığım yanlışları hataları aktarmaya çalışırım.
Günümüzde, artık herkes düşüncelerini, eleştirilerini rahatlıkla ilgiliye, yetkiliye ve kamuoyuna aktarabiliyor. Sosyal medya, bu açıdan herkese açık tam bir bulvar gazetesi!
Biz de zaman zaman bu bulvar gazetesinde yazılanlardan yararlanıyoruz.
***
Emekli makine mühendisi Teoman Yılmaz, sosyal medyayı en iyi ve faydalı kullanan isimlerden biri. Teoman’ın, sayfasının yüzlerce takipçisi ve gönüllü bir o kadar da katkıcısı var.
Sayfada bir gün bakıyorsunuz, Kunduracılar caddesindeki hendek, diğer gün Erdoğdu’daki çukur, öbür gün Uzunsokak’taki çöp, Boztepe’de, Yalıncak’ta, Yomra’da imara aykırı yapılan binalarla ilgili haberler.
Ajansların, gazetelerin bu kadar farklı konularda farklı yerlerden haber yapmaları çok zordur. Bu iş kadro işidir. Yayın organlarının onca muhabir istihdam etme şansı da imkanı da yoktur. Teoman ve ona katkı verenler bu işi gönüllü yapıyorlar.
Teoman Yılmaz, Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesindeki yanlışları, hataları, eksikleri aktarırken diğer yandan da belediyelere, valiliklere gönüllü müfettişlik yapıyor…
***
Teoman’ın en son gündeme taşıdığı olay Kaşüstü’ndeki trafik sorunu.
Dünyanın hemen her yerinde istisnalar dışında gelişme, büyüme batıya doğru olur… Batı, batı, batı!
Trabzon ise istisnai kentler arasında!
Trabzon batıya değil doğuya büyüyor. Bunun nedeni, fiziki yapı olsa gerek!
Eski adı Şana olan Kaşüstü’nde son 10-15 yıl içerisinde inanılmaz bir yapılaşma oldu ve hala daha devam ediyor. Onlarca çok katlı binalar… Otopark yok, park yok, okul alanı yok… Yok da yok! Bölgede imar hak getire!
Kaşüstü’nü Trabzon kent merkezine bağlayan tek bir yol var. Gerçi sahildeki yola paralel 200-300 metre içeriden bir yol daha yapılıyor ama bu yol sahil yolunun yükünü hafifletmez, hafifletmeyecektir.
Kaşüstü’nde dünya ticaret merkezi önündeki trafik sıkışıklığını gidermek için orada kavşak yapılacak.
Orada, nasıl bir kavşak yapılırsa yapılsın, Trabzon- Yomra arasındaki veya Köşüstü’nün o bölgesindeki trafik sorununu çözmez. Çünkü, sorun Trabzon çıkışında başlıyor ve Yomra çıkışına kadar devam ediyor.  
Burada yapılması gereken iş, detaylı bir projedir.
Bu proje nasıl olmalı?  Mevcut yol, transit ve şehir içi yolu olarak kullanılıyor.
Bir kere Trabzon- Rize arasında kesinlikle bir transit yol olmalı.
Bu yol, tünel geçişle sağlanabilir. Ya mevcut yolun altına ikinci bir yol ya da mesela Bostancı mezarlığının altından girip Kaşüstü’nün iç bölgesi ve Arsin girişinde çıkacak bir tünel…
Trabzon’un en büyük sorunlarından biri, büyük projelerin Trabzon’da enine boyuna tartışılmadan  gerçekleştirilmesidir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA