29 Şubat 2020
  • Trabzon8°C

RUH İNZİVA İSTER, İLGİ İSTER, SEVGİ İSTER…

Doç.Dr.Şule Gök TÜDEŞ

26 Eylül 2019 Perşembe 10:40

Ruh bu belli mi olur, ne isteyeceği?
Bazen neşe, bazen keder, bazen de uzun sessizlikler ister. Dinlemek lazım gelir onun isteklerini usul usul… Teslim olmak gerek sessiz çığlıklarına direnmeden… Şifalandırmak lazım onu merkezinde kalarak, merkezinde olarak.
Ben de öyle yapmaya çalıştım sevgili dostlar. 

Kulak verdim ruhuma ve ihtiyaçlarına. İnziva dedi, olur dedim; yaz boyunca
sessizlik dedi, tamam dedim; tek başınalıkta kendinle kendin dedi, derhal dedim.
Uzun sessizliklerde meditatif egzersizler yaptım, şezlongumda güneş ışınları ile dans ettim, koylarda derinlere daldım kendimle kendim, ruhumun sesinde, nefesinde…
  Gece kitaplarımla koyun koyuna, gündüz doğanın kucağında kendimin keyfini
çıkardım tüm streslerden arınmış, maddeden uzak, manaya yakın.
Neler mi okudum? Ruhumun dilini nasıl çözeceğimi, ihtiyaçlarını nasıl bileceğimi…
Tanrı’nın bana emaneti ruh-vücut-zihin üçlüsüne nasıl iyi bakacağımı okudum,
ruhsal şifa kaynaklarını araştırdım. Zihin kirliliğinden korunmanın yöntemlerini
inceledim, zihni susturmanın, ruhun derin sesini dinlemenin ne olduğunu öğrenmeye çalıştım. 
  Zihnimizin oynadığı oyunlara, hırslara, tuzaklara nasıl düşmememiz gerektiğini bilmeye çalıştım. Huzurlu bir dünyayı önce kendi içimizde başlatmamız
gerektiğine inandım.

  Sufizim’den başlayarak, Zen öğretilerine kadar tüm inançların temel prensiplerine tekrar göz attım. Ruhsal şifa tekniklerinden transandantal meditasyona giriş yaptım, yoga ile biraz tanıştım, EFT (Emotional
freedoom technic-duygusal özgürleşme tekniği)
ile hasbi hal oldum, Reiki ile enerji kaynaklarına yöneldim, NLP’ye (Neuro linguistic programming) merak saldım, holoterapi ile uyandım.
  Ben bu yaz kendime seyahat ettim, içsel yolculuğuma eşlik edecek bilimsel yöntem arayışına girdim. Çünkü zamanı gelmişti, hatta geçmeye başlamıştı, şu kısacık ömürde anlam arayışı insanoğlunun ve benim.
  Semada, meditasyonda, yogada, holostik terapide… Hangisi yakınsa
ruhumuza bedenimize, çıkın iç yolculuğunuza huzurla.
Önce kendinle başla hayatı anlamlandırmaya. Hangi dinden, hangi inançtan olursanız olun fark etmez. Bu yöntemler bilimsel tabana dayanır, inancınız ve maneviyatınızla desteklenir. Kimi quantum fiziğinden yola çıkar, kimi enerji der, kimi zihin terbiyesi esaslı çalışır. Ortak temel nokta huzurdur, sonsuz ve sınırsız huzur,
endişelerden uzak, kaygılardan arınmış, tevekkülle sarmalanmış iç huzuru. Dinlenmiş ruh, susturulmuş zihin, sakinleşmiş beden.
Kim istemez mutluluğun ötesinde bu engin dinginliği.
Yıllarca şüpheyle yaklaştım, doğunun mistizminden başlayan ve batıya yayılan
bu tekniklere bir bilim insanı olarak. Ama araştırdıkça ve bilimsel bağlantılarına ikna oldukça bir de ilgilenen insanlar üzerinde işleyişine tanık oldukça bıraktım direnmeyi.
Ruhsal, zihinsel ve bedensel destek şifa teknikleri elbette modern tıbbın yerini tutacak bir yöntemler bütünü değildir veya modern tıbbı reddetmek değildir benim için, hele de modern tıppı sonuna kadar savunan bir doktor kızım varken evde.
Ama bu yöntemlerin ruh ve beden sağlığına olan desteğini inkar etmek mümkün değil sanırım günümüz dünyasında.
Temel prensip stresten arınmak, korkularımızı yenmek olduğuna göre kime ne zararı olabilir ki, günümüz koşullarında bütün hastalıkların kötü çevre koşulları, sağlıksız beslenme ve stres kaynaklı geliştiği tartışmaları sürerken.
  Peki ben hangi yöntemi seçtim kendime? Şimdilik transandantal meditasyon ve
nefes terapisi ile başlıyorum ruh egzersizlerime. Aslında ruhsal tazelenme gibi görünse de, ruh-zihin-beden senfoni şeklinde birlikte çalıştığından, bu yöntemler dolaylı bir beden egzersiz ve yenilenmesi olarak ta görülebilir. Denemeye ve araştırmaya başladığınızda ruh-zihin-beden harmoniniz size en güzel notaları sunacak yöntemi bulacaktır zaten.
Yaradan’ın bize emaneti olan ruhumuza ve bedenimize layık olduğu özeni gösterip, huzurlu derin yaşamlarda mutluluklar dileğimle.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.